lasco_barbenhausen_2012.jpg
Anden Information <> Meddelelser fra DRF <> Oftest stillede spørgsmål iforb. med reglementsrettelser 2009
Oftest stillede spørgsmål iforb. med reglementsrettelser 2009 PDF Udskriv Email
  • 1.       Bevarer man sine kvalifikationer til at starte ved B-stævner, hvis man har opnået den efter reglementet gældende for 2008, men endnu ikke har opnået  de skærpede kvalifikationskrav for 2009.
    • Nej. Man skal kunne opfylde de nye kvalifikationer, der er gældende fra 1.1.2009.

 

  •  2.       Gælder det også, hvis man har startet B-stævne i 2008, men endnu ikke har opnået de nye krav gældende for 2009
    • Ja. Det gælder også, selvom man har startet til B-stævne i 2008. Så må man ud til C-stævne for kvalificere sig til start ved B-stævne igen.

 

  •  3.       Hvis man i 2008 eller tidligere har opnået kvalifikation ved start i LA6 på en B-bane. Er den så fortsat gældende.
    • Nej. Den er ikke gældende. - Efter det nye reglement skal man have kvalificeret sig på en A-bane.

 

  • 4.       Er der ændringer i PRI, PRT og PRM programmerne
    • Nej der er ikke sket ændringer i udførselen af programmerne . Alle øvelser er som i 2004- programmerne.
    • Der er sket ændring i Koefficienterne på de 4 sidste karakterer. 
      • De 2 første karakterer for gangarter og spændstighed tæller X 1.
      • De 2 sidste karakterer for Lydighed og rytterens opstilling og indvirkning tæller fortsat X 2.   

Med Venlig hilsen Rigmor Kristensen

Share
 
RocketTheme Joomla Templates